Muzika nas čini boljim
Nove studije ukazuju da bavljenje muzikom može mlađu decu učiniti ljubaznijom, može ojačati inicijativu da se nekom nađu u nevolji i poboljšava sposobnost rešavanja zadataka i problema.
Istraživači sa Univerziteta Zapadnog Londona kažu da su svoje istraživanje izgradili na postojećim istraživačkim dostignućima nemačkih istraživača i naučnika Sebastijana Kiršnera (Sebastian Kirschner ) i Majkla Tomasela (Michael Tomasello ) koji su otkrili da se stvaranjem muzike može značajno uticati na razvijanje pozitivnog društvenog ponašanja kod dece mlađeg uzrasta, što zapravo znači da takva deca mogu biti više kooperativna, prijemčivija sa ojačanom potrebom da pomažu drugima.
Muzika nas čini boljim
Međutim, ovog puta je novi tim naučnika želeo da utvrdi da li bavljene muzikom ima uticaja na razvijanje veština u rešavanju problema i ako postoji potvrda toga želelo se utvrditi kako to sve utiča na devojčice a kako na dečake.
Otkrića su bila prezentovana početkom septembra ove godine ( 02-09.09.2013. godine ) na redovnoj godišnjoj konferenciji Društva Britanskih Psihologa za kognitivni psihološki razvoj.
Naučni tim je regrutovao pedeset četvorogodišnjaka, devojčica i dečaka. Deca su po slobodnom izboru bila raspoređena u muzičku grupu gde su pevala i izvodila muziku sa instruktorom ili “nemuzičku” grupu gde su deci bile čitane priče.
Otkrića
Došlo se do saznanja da su deca iz “muzičke” grupe nakon vremena provedenog u stvaranju muzike bila trideset puta više voljna da pomogne nego ona koja nisu bila obuhvaćena programom muzičkog stvaralaštva.
Dodatno “muzička” grupa je bila do šest puta više voljna da sarađuje nego deca koja su bila u drugoj grupi, a devojčice su imale izraženiju volju za saradnjom nego dečaci.
Deca su pokazala da su stanju da sa mnogo većom efikasnošću rešavaju rešavanje datih zadataka nakon muzičkih časova, efikasnost rešavanja je čak bila izraženija kod dečaka iz “muzičke” grupe koji su do četiri puta bili uspešniji u rešavanju zadataka nego dečaci iz suprotne grupe.
Muzika kao preporuka
Naučnici posebno ukazuju na značaj prepoznavanja važnosti uloge muzičkog stvaralaštva pogotovo u smislu društveno – socijalnog vezivanja i osvešćavanja potrebe da se pomaže drugima, po rečima naučnika istraživača Rie Dejvis (Rie Davies ).
Muzičko stvaralaštvo u učionici, posebno pevanje, mogu ohrabriti emocionalno nestabilne đake, kao i đake sa oscilacijama u učenju, da se osete manje otuđenim u školskom okruženju.
Univerzitet Zapadni London je 2013. godine od strane britanskog lista The Guardian bio proglašen kao najbolji moderni univerzitet u Londonu. Preko 94% diplomiranih sa ovog univerziteta se zaposli u roku od šest meseci od momenta završetka studija.
No comments yet